Okazje miesiąca

Producenci

Nowe produkty

Ostatnio na blogu

Odwiedź naszego bloga

Blog o winie

Świetne wina z Austrii mają kolejnego importera!

Świetne wina z Austrii mają kolejnego importera!

Miłość do najpopularniejszych w Austrii odmian winorośli – grüner veltlinera, zweigelta, sankt laurenta czy blaufränkischa – wyznaję regularnie i to zarówno, gdy dotyczy win z tego kraju, jak i polskich czy morawskich odpowiedników. Dziś będzie o Austrii, bo to właśnie stamtąd pochodzą nowe nabytki w ofercie krakowskiego Dionizosa, który konsekwentnie rozszerza swoje portfolio austriackich win. Nawet dla mnie było jednak zaskoczeniem, że stojąca za nimi winiarnia jest aż tak popularna w naszym kraju –  znajdziemy ją w ofercie także dwóch innych importerów.
Czytaj dalej
Riva dei Frati

Riva dei Frati

Riva dei Frati swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym znajdują się winnice: zapomnianemu przez czas stromemu zboczu w regionie Veneto. „Brzeg” jest szczególnie odpowiedni do uprawy winorośli, wystawiony na działanie wiatru i słońca, gdzie winogrona najprawdziwszego Prosecco uszlachetniają swój smak i zapach.
Czytaj dalej
Wino na świątecznym stole

Wino na świątecznym stole

Jakie wino dobrać do poszczególnych świątecznych potraw? To pytanie wraca i zaprząta głowę co roku, ale szczerze mówiąc nie ma w tej kwestii nic problematycznego. Usiądźcie wygodnie, bo w dalszej części tekstu w najprostszy sposób wyjaśnię: czym w świąteczny wieczór napełnić kieliszki tak, aby ich zawartość bezbłędnie połączyła się ze smakiem wigilijnych potraw oraz żeby za rok z tym zagadnieniem poradzić sobie samemu.
Czytaj dalej
Hospicjum de Beaune

Hospicjum de Beaune

Hospicjum Beaune jest historycznym szpitalem dla ubogich i instytucją charytatywną, założoną w 1443 roku przez Nicolasa Rolina, doradcę Jana bez Trwogi i kanclerza Filipa Dobrego w burgundzkim mieście Beaune. Na potrzeby szpitala Rolin wzniósł Hôtel-Dieu des Hospices de Beaune, świetnie zachowany do dzisiaj jeden z najwspanialszych przykładów XV-wiecznej architektury burgundzkiej.
Czytaj dalej
Château Lafon-Rochet

Château Lafon-Rochet

Château Lafon-Rochet to winnica w apelacji Saint-Estèphe w regionie Bordeaux we Francji. Produkowane tu wino zostało sklasyfikowane jako jedno z dziesięciu Quatrièmes Crus w historycznej oficjalnej klasyfikacji wina Bordeaux z 1855 roku. Zamek ma 111 akrów (45 ha) obsadzonych Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc i Petit Verdot. Drugie wino produkowane jest pod marką Les Pelerins de Lafon-Rochet. Zamek należy do rodziny Tesseron, która dorobiła się fortuny na handlu koniakiem, a także jest właścicielem Château Pontet-Canet. Zakupiony przez Guy Tesseron w latach 60. XX wieku był pierwszym zamkiem Médoc przebudowanym w XX wieku.
Czytaj dalej
Château la Mission Haut-Brion

Château la Mission Haut-Brion

Château la Mission Haut-Brion to posiadłość z Bordeaux, w apelacji Pessac-Léognan. Wina tam produkowane zaliczane są do Crus Classés- w klasyfikacji Graves z 1953 roku. Winiarnia, położona w bliskim sąsiedztwie miasta Bordeaux, należy do regionu winiarskiego Graves, w gminie Talence, z dodatkowym majątkiem w Pessac.
Czytaj dalej
Dom Brial

Dom Brial

Dom Brial powstał w Baixas w 1923 roku, jako odpowiedź na poważny kryzys winiarski, który dotknął ówczesną Francję. Garstka winiarzy połączyła się wokół wspólnego przekonania „Razem jesteśmy silni”. W tym duchu solidarności i doskonałości powstała winnica. Spółdzielnia rozwijała się bardzo szybko- solidarne zjednoczenie okazało się bardzo produktywne dla każdej winnicy, a reputacja Dom Brial szybko rozprzestrzeniła się poza Roussillon. 
Czytaj dalej
Château Sociando-Mallet

Château Sociando-Mallet

Château Sociando-Mallet to producent wina pochodzący z Bordeaux z apelacji Haut-Médoc. Winiarnia znajduje się w gminie Saint-Seurin-de-Cadourne na północ od Saint-Estèphe we Francji. Pomimo uznania go za producenta wysokiej jakości wina, nie został sklasyfikowany w oficjalnej klasyfikacji win Bordeaux z 1855 r. (wówczas nieistniejącej), ani nie jest wymieniony wśród Médoc 's Cru Bourgeois, ze względu na decyzję jego właściciela, Jeana Gautreau, aby nie wprowadzał go do takiej klasyfikacji. Sociando-Mallet jest jednak porównywany i stawiany na tym samym poziomie co wina 2 i 3 klasy. Winiarnia produkuje również drugie wino o nazwie La Demoiselle de Sociando-Mallet.
Czytaj dalej
Calvados

Calvados

Calvados to najprościej ujmując napój alkoholowy, który otrzymujemy dzięki destylacji cydru. Produkowany głównie w Normandii w departamencie Calvados, odznacza się wytrawnym, owocowym smakiem i jabłkowym bukietem. 
Czytaj dalej
Château d'Armailhac

Château d'Armailhac

Château d'Armailhac to posiadłość z regionu Bordeaux w Apelacji Pauillac. Produkowane tam wino zostało sklasyfikowane jako jedno z osiemnastu Cinquièmes Crus w oficjalnej klasyfikacji win Bordeaux z 1855 roku. W 1989 roku baronowa Philippine postanowiła przywrócić Mouton d'Armailhacq jego pierwotną tożsamość, nadając mu nazwę Château d'Armailhac. Chateau jest w posiadaniu około 70 ha obsadzonych Cabernet Sauvignon (56%), Merlot (32%), Cabernet Franc (10%) i Petit Verdot (2%). Zakupiona przez barona Philippe'a de Rothschilda w 1934 roku posiadłość jest obecnie własnością oddziału Mouton Rothschild rodziny Rothschildów.
Czytaj dalej