Okazje miesiąca

Producenci

Informacja

Ostatnio na blogu

Odwiedź naszego bloga

Blog o winie

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROSECCO?

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROSECCO?

Pierwszy dzień kalendarzowego lata już za nami. Oficjalnie rozpoczął się czas wakacji, odpoczynku oraz bezlitosnych upałów. Dla niektórych  jest to wymarzony okres w roku, dla innych sama myśl o zmaganiach ze słońcem i skwarem wywołuje utratę chęci do jakiejkolwiek aktywności. Jak wiadomo nie mamy możliwości zmniejszenia temperatury na zewnątrz. Zostaje nam wszystkiemu  odważnie stawić czoła i szukać alternatyw, które ułatwią nam przetrwać ten ciężki etap w roku. Tutaj akurat jesteśmy w stanie pomóc. Jak? ORZEŹWIAJĄCE, SCHODZONE PROSECCO!  
Czytaj dalej
RIESLING – KRÓL BIAŁYCH WIN

RIESLING – KRÓL BIAŁYCH WIN

Szlachetna odmiana Riesling uznawana jest przez wielu koneserów za nr 1 wśród białych odmian. Młode roczniki cenione są za świeżą, owocową kwasowość zaś starsze roczniki za dojrzałość, miodowe niuanse i mineralną głębię. Najlepsze z Rieslingów długo pozostają na języku, pozostawiając długotrwałe wrażenia smakowe i są zawsze ozdobą dla każdej piwnicy win.  Żadna inna odmiana nie oddaje tak dobrze swojego „terroir” – charakteru miejsca swojego pochodzenia. Riesling posiada wiele oblicz, od silnie wytrawnych win po bogate wina słodkie. Jest to też wszechstronny towarzysz wielu potraw, zawsze chętnie widziany, zarówno na swobodnej imprezie z przyjaciółmi, jak i na prestiżowej uroczystości typu ślub czy jubileusz.
Czytaj dalej
 VieVinum

VieVinum

Dionizos.com odwiedził majestatyczny Wiedeń, aby wziąć udział w największym austriackim święcie wina, targach VieVinum.
Czytaj dalej
3 WINA NAJLEPSZE NA „BABSKI WIECZÓR”

3 WINA NAJLEPSZE NA „BABSKI WIECZÓR”

O tym, jak niezbędnym elementem każdego wyjścia z przyjaciółkami jest butelka wina chyba nie muszę mówić. Zresztą sama przekonałam się o tym wiele razy. Wino to trunek wręcz idealny na tego typu spotkania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest lżejsze od reszty alkoholi. Co ciekawsze białe wino pobudza metabolizm oraz opóźnia proces starzenia.
Czytaj dalej
WINA ROCZNIKOWE – JAKIE ZNACZENIE MA ROCZNIK WINA ?

WINA ROCZNIKOWE – JAKIE ZNACZENIE MA ROCZNIK WINA ?

WINA ROCZNIKOWE – JAKIE ZNACZENIE MA ROCZNIK WINA ? Zdecydowana większość produkowanych na świecie win ma na swojej etykiecie rocznik wina. Oznacza to, że wino zostało wyprodukowane w tym konkretnym roczniku. Jednakże cześć znanych win, takich jak Prosecco czy Szampan może nie mieć na etykiecie rocznika, gdyż jest mieszanką kilku różnych roczników.
Czytaj dalej
Armaniak – najlepszy prezent dla mężczyzny (jubilata)

Armaniak – najlepszy prezent dla mężczyzny (jubilata)

Armaniak (Armagnac) jest najstarszą brandy na świecie. Najstarsze udokumentowane wzmianki o handlu armaniakiem pochodzą z połowy XV wieku. Dla porównania Koniak (Cognac) jest jego o 150 lat młodszym bratem. To wyborny trunek, który znakomicie sprawdzi się jako ekskluzywny upominek dla szefa, brata, ojca, czy męża. Jaki Armaniak na prezent wybrać?
Czytaj dalej
JAKIE WINO WYBRAĆ NA PREZENT ?

JAKIE WINO WYBRAĆ NA PREZENT ?

Wybór wina na prezent to niełatwe zadanie. Duża część z nas niewiele wie o winie, co dodatkowo utrudnia wybór. Inne wino wybieramy na urodziny, inne na rocznicę ślubu, a jeszcze inne na prezent dla Państwa Młodych. Oczywiście łatwiej dobrać wino dla osoby, której gust winiarski znamy, znacznie trudniej kupić odpowiedni trunek dla kogoś zupełnie obcego. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które ułatwią wybór idealnego wina na prezent.
Czytaj dalej
DOMAINE DE JOY

DOMAINE DE JOY

Choć liczby produkowanych w Gaskonii win robią wrażenie – po szczegóły odsyłam do naszego panelu degustacyjnego z zeszłego roku – to w Polsce region ten nie należy do szczególnie popularnych. Na szczęście kolejni importerzy próbują to zmienić – dziś pora na recenzje nowości z oferty krakowskiego Dionizosa.
Czytaj dalej
RIESLINIGI Z MOZELI

RIESLINIGI Z MOZELI

Święta już naprawdę blisko. A to znak, że pora na propozycje win, które stanowić będą dobre połączenia właśnie do świątecznych potraw. A że wśród nich dominują ryby, kapusta i grzyby, to wśród naszych typów nieodmiennie znajduję się riesling. Dziś proponuję aż trzy wina reprezentujące ten szczep.
Czytaj dalej
Tokaje Chateau Megyer

Tokaje Chateau Megyer

W ostatnim czasie kilkakrotnie na naszych łamach wyrażałem słabość do win z niszowych odmian winorośli. Jednak równie mocnym uczuciem darzę mniej popularne regiony winiarskie (jak choćby włoska Romania) czy kategorie win. Kilka tych ostatnich znaleźć można w moim ukochanym Tokaju i każdorazowa możliwość ich spróbowania zawsze dostarcza mi dużo radości. A do nielicznych producentów mogących pochwalić się ich obecnością w swoim portfolio należy Château Pajzos (część jego win kiedyś funkcjonowała pod marką Château Megyer, od niedawna jest to Megyer Tokaj), którego polskim importerem jest krakowski Dionizos. Nic więc dziwnego, że piszę o nim w miarę regularnie, a teraz znowu trafiła mi się nie lada gratka.
Czytaj dalej