Producenci

Informacja

Nowe produkty

Ostatnio na blogu

Odwiedź naszego bloga

Blog o winie

Dionizos na portalu Winicjatywa

Dionizos na portalu Winicjatywa

Klasyczny Riesling znad Mozeli doceniony na Winicjatywa
Czytaj dalej
MOVIA

MOVIA

O mojej miłości do win powstających w słoweńskiej Movii nie muszę nikogo przekonywać.  Dla formalności przypomnę tylko, że producent ten posiada aktualnie 22 hektary winnic (co ciekawe rozrzucone mniej więcej po równo, po obu stronach granicy słoweńsko-włoskiej), jego winiarnia mieści się we wsi Ceglo, a wina wychodzące z ręki tutejszego enologa – Aleša Kristančicia – cechuje minimalna interwencja i zwykle kilkuletnie dojrzewanie w butelkach przed wypuszczeniem ich na rynek.
Czytaj dalej
WĘGRY

WĘGRY

Kiedyś na potrzeby prowadzonej degustacji stworzyłem trzystopniową klasyfikację „winiarskiego szczęścia”. U jej podstawy znajdowali się znakomici winiarze, którzy mimo renomy i rozlicznych recenzji wciąż nie są obecni w Polsce (od razu zaznaczam – wcale nie z powodu zaporowych cen), mimo, że w tym samym czasie pojawili się inni, często dużo słabsi, z tego samego regionu (a często nawet tego samego miasteczka). Wyżej umieściłem te winiarnie, które importera owszem posiadają, ale ten kompletnie nie radzi sobie z jego sprzedażą z powodu problemów z dotarciem do odpowiedniej grupy docelowej (pamiętam historie, gdy znakomite wina próbowano sprzedawać do przybytków w stylu „Alkohole24”) albo marż wywindowanych w stratosferę. Na szczycie znalazły się kombinacje dobrych producentów i równie dobrych przedstawicieli.
Czytaj dalej
WINA WĘGIERSKIE, HISZPAŃSKIE, SŁOWEŃSKIE

WINA WĘGIERSKIE, HISZPAŃSKIE, SŁOWEŃSKIE

Ofertę krakowskiego Dionizosa opisywałem już przy kilku okazjach (ostatnio także nowego kanału subskrypcji – Winerua) i chyba za każdym razem podkreślałem, że pełna jest intrygujących win, w tym tych z mniej oczywistych kierunków geograficznych, coraz rzadziej spotykanych styli i odmian, albo starszych roczników. Wszystkie te niszowe kategorie znalazłem w niedawno przesłanym zestawie (zgodnym z celem naszej grupy: #ZostajęWDomuNieZostawiamWina). Szczególnie rzucające się w oczy były roczniki – dość powiedzieć, że najmłodsze wino pochodziło z 2015 roku. Kto w tym momencie pomyślał o „wypychaniu” starych zapasów, jest w dużym błędzie – zapraszam na szczegółową recenzję!
Czytaj dalej
TOKAJ

TOKAJ

Czytaj dalej
W POSZUKIWANIU WIEKOWYCH WIN

W POSZUKIWANIU WIEKOWYCH WIN

Andaluzja to dla mnie kwintesencia Hiszpanii. Znajdziemy tam wszystko co kojarzy się nam z tym krajem – byki, corridę, flamenco, spanish gitars, płytki azulehos, andaluzyjskie konie oraz sherry. Majestatyczna Sewilla z festiwalem i katedrą skrywającą grób Kolumba, Cordoba z rzymskim mostem i olśniewającym/zachwycającym meczetem, Jerez pachnące sherry, Malaga szczycąca się plażami i Picassem, Kadysk ze śpiewającymi balkonami, Grenada z pałacem Alhambra i cierń w oku Hiszpanów – należący do brytyjczyków Gibralltar.
Czytaj dalej