Producenci

Informacja

Nowe produkty

Ostatnio na blogu

Odwiedź naszego bloga

Blog o winie

Bodegas López de Heredia

Bodegas López de Heredia

W latach 1913–1914 Don Rafael López de Heredia y Landeta, podczas cementowania swoich obiektów przemysłowych, prowadził plantację „Viña Tondonia”, dając początek najbardziej znanemu produktowi winnicy. Viña Tondonia to przepiękna winnica o powierzchni ponad 100 hektarów, położona na prawym brzegu rzeki Ebro. López de Heredia ma również trzy inne winnice, także położone w górnej części La Rioja, zwane „Viña Cubillo”, „Viña Bosconia” i „Viña Zaconia”.
Czytaj dalej
Chateau Clos du Marquis

Chateau Clos du Marquis

Historia francuskiego Clos du Marquis rozpoczyna się na początku XX wieku podczas sadzenia winorośli przylegających do Château de Léoville. Pierwszy rocznik Clos du Marquis był produkowany od 1902 roku z małej zagrody przylegającej do Château de Léoville i działek poza Grand Enclos. W tamtym czasie stworzenie tej marki miało ścisły cel: zidentyfikowanie dwóch różnych terroir: Château Léoville Las Cases i Clos du Marquis.
Czytaj dalej
Château Clinet

Château Clinet

Château Clinet to francuska posiadłość zajmująca prawy brzeg regionu winiarskiego Bordeaux, w gminie Pomerol. Jedna z najstarszych winnic w apelacji, słynie z wina o niezrównanym charakterze i jakości, a jej ślady sięgają 1785 roku.
Czytaj dalej
Château Malartic Lagravière

Château Malartic Lagravière

Château Malartic Lagravière- posiadłość we francuskim regionie Pessac-Léognan. Jej historia sięga 1803 roku- została wtedy zakupiona przez przez Pierre'a de Malartica. Nazwisko Malartic nie było używane w nazwie wina aż do roku 1850 roku. Od 1996 roku posiadłość należy do belgijskiej rodziny Bonnie, natomiast enolodzy, Michel Rolland oraz Athanase Fakorellis pracują jako konsultanci. Cieszącej się doskonałą reputacją winnicy, został przydzielony predykat cru classé zarówno dla wina białego, jak i czerwonego w klasyfikacji Gravesa z 1953 roku.
Czytaj dalej
Château Cos d'Estournel

Château Cos d'Estournel

Château Cos d'Estournel jest to francuska winnica w apelacji Saint-Estèphe w regionie Bordeaux oraz nazwa produkowanego przez tę posiadłość czerwonego wina. Produkowane tutaj wino zostało sklasyfikowane jako jedno z piętnastu Deuxièmes Crus  w oryginalnej, oficjalnej klasyfikacji wina Bordeaux z 1855 roku. 
Czytaj dalej
Wino z Argentyny

Wino z Argentyny

Argentyna-drugie pod względem wielkości państwo leżące w Ameryce Południowej oraz pierwsze, jeśli pod uwagę weźmiemy produkcję wina na tym kontynencie. Zajmuje tam południową część: od Atlantyku na wschodzie po Andy na zachodzie. Moglibyśmy poświęcić cały artykuł, skupiając się na docenieniu tylko kwestii geograficznej, w tym: zróżnicowanej fauny, flory, imponującej powierzchni rezerwatów przyrody czy rozległych równinach kontrastujących z pokaźnie wysokimi górami. Jednak dziś skupiamy się na winiarskich aspektach tego kraju, których historia sięga 1577 roku, kiedy to podczas kolonizacji Ameryki Południowej ksiądz Juan Cidrón założył winnicę Santiago del Estero.
Czytaj dalej
GASKONIA

GASKONIA

Dionizos.com zabiera Was w podróż do historycznej krainy leżącej w południowo-zachodniej Francji zwanej Gaskonią. Region u podnóża Pirenejów, zasiedlony w przeszłości przez mieszkańców z drugiej strony Pirenejów, z dzisiejszego kraju Basków. W przeszłości region uwikłany w wojny angielsko – francuskie, stąd szereg tutejszych miasteczek wznosi się na ufortyfikowanych wzgórzach. Najsłynniejsi mieszkańcy Gaskonii to D’Artagnan i Henryk Bourbon, król Navarry, późniejszy król Francji jako Henryk IV Wielki.
Czytaj dalej
Verdicchio w trzech świetnych odsłonach

Verdicchio w trzech świetnych odsłonach

Przyznam, że verdicchio to jedna z tych odmian winorośli, do których mam wyjątkową słabość, a w ostatnich latach jeszcze wzmagają ją takie propozycje jak choćby ta. Zarazem ubolewam, że niezbyt często dane jest mi próbować nowych win z najbardziej uznanej apelacji – Verdicchio dei Castelli di Jesi. Włoską Marchię odwiedzam niestety incydentalnie (czego bardzo żałuję, bo w tym względnie małym regionie w środkowej części Italii atrakcji nie brakuje – i to nie tylko tych winiarskich), a obecność tamtejszych win – w tym verdicchio właśnie – na polskim rynku jest raczej symboliczna. Tym bardziej ucieszył mnie niedawny debiut, szczególnie, że dla tego producenta ten szczep znaczy naprawdę wiele.
Czytaj dalej
VENETO I SOAVE

VENETO I SOAVE

Nie ma najmniejszych wątpliwości na to, że każdy z nas przynajmniej kojarzy włoski region o nazwie Wenecja Euganejska, a przynajmniej jego okolicę- Veronę. Rozciąga się w północno-wschodniej części Włoch, od strzelistych Dolomitów po Adriatyk. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych i najbardziej popularnych regionów kraju. Oprócz przepięknej architektury, pamiątek dziedzictwa kulturowego czy weneckiej laguny z Najjaśniej Panującą Wenecją, słynie również z czegoś, co bliższe sercom miłośników wina- SOAVE.
Czytaj dalej
VERDICCHIO!

VERDICCHIO!

Dionizos bezustannie stara się powiększać swoją kolekcję win, biorąc pod uwagę to, czego na daną chwilę potrzebują nasi klienci. Z racji, iż mamy początek lipca- na celowniku pojawiły się orzeźwiające Rieslingi, wina musujące oraz włoskie Verdicchio z winnicy Sartarelii. Wcześniej rzadko można było znaleźć u nas tenże szczep, więc postanowiłam w tym wpisie zawrzeć kilka ważnych informacji i ciekawostek na jego temat. Jest to idealny sposób, aby poznać jego wszystkie zalety oraz przekonać się, że jest on idealnym wyborem na upalne lato.
Czytaj dalej