Dom Brial powstał w Baixas w 1923 roku, jako odpowiedź na poważny kryzys winiarski, który dotknął ówczesną Francję. Garstka winiarzy połączyła się wokół wspólnego przekonania „Razem jesteśmy silni”. W tym duchu solidarności i doskonałości powstała winnica. Spółdzielnia rozwijała się bardzo szybko- solidarne zjednoczenie okazało się bardzo produktywne dla każdej winnicy, a reputacja Dom Brial szybko rozprzestrzeniła się poza Roussillon.

Od momentu powstania, w 1923 roku, Dom Brial stale się rozwija. Dziś zrzesza 247 winiarzy, którzy uprawiają winorośl na 2100 hektarach, a ich średnia roczna produkcja wynosi 85 000 hektolitrów. Poza liczbami, to wartości: solidarność, uczciwość, odpowiedzialność i ochrona dziedzictwa składają się na głęboką tożsamość Vignobles Dom Brial.
Dzięki pozycjonowaniu i charakterowi energochłonnych narzędzi na roli, bardzo wcześnie przyjęto ukierunkowanie piwnicy na zrównoważony rozwój we wszystkich jego przejawach: środowiskowym, społecznym, technologicznym, ekonomicznym i regulacyjnym. Jest więc całkiem naturalne, że Dom Brial należy do pionierów zrównoważonego rozwoju. Podejście to zostało zastosowane i zatwierdzone przez Institut Coopératif du Vin i czyni Dom Brial jednym z pierwszych 5 graczy winiarskich, którzy podpisali kontrakt z Vignerons en Développement Durable.

Winnice Dom Brial obejmują obecnie ponad 2100 hektarów i 30 gmin. Baixas, historyczna twierdza, stanowi ponad jedną trzecią powierzchni, ale powierzchnia szybko rozszerzyła się, obejmując okoliczne gminy (Calce, Rivesaltes, Peyrestortes), tworząc obecnie zestaw reprezentatywnych powierzchni Roussillon. Już w 1989 roku zidentyfikowane zostały różne typy terroir, należących do winiarni, aby wyspecjalizować je w najbardziej odpowiednich produkcjach. Praca ta została uzupełniona w latach 2001 i 2005 o szczegółowe rozpoznanie powierzchni w każdym gospodarstwie.
Z mozaiki kilkunastu terroir wybranych zostało pięć, które producentom wydały się najbardziej reprezentatywne:

  • Wysokie Tarasy: Terrasses de Galets Roulés z płytką i kwaśną glebą gliniastą, to terroir poświęcony Syrah, Grenache dla czerwonych odmian winogron, Muscat d'Alexandrie, Macabeu i Grenache dla białych. Jest to również miejsce opracowania Apelacji Côtes du Roussillon Villages Baixas.
  • Czerwone Ziemie: gliniasto-wapienne zbocza na średnich wysokościach z glebami bardzo bogatymi w żelazo. Jest to ulubione podłoże dla Mourvèdre, Grenache, Carignan dla czerwonych, natomiast dla białych- Roussanne i Muscat Petits Grains.
  • Pedre Negre (czarne kamienie): zbocza łupkowe o średniej wysokości, idealne dla Syrah, Carignan i Muscat Petits, których potencjał jest wykorzystywany w różnorakich winach od Dom Brial
  • Areny: tarasy piaszczysto-muliste na niskich wysokościach, dość głębokie i idealne dla Syrah sklasyfikowanych jako AOC Côtes du Roussillon i Macabeu.
  • Les Terres Vertes: niski płaskowyż w sektorze Pia, na tym obszarze głównie powstają wina z odmiany Chardonnay, Merlot i Cabernet.

Zasada, jaką kieruje się winnica to: produkować wino najlepsze oraz jak najbardziej zgodne z wszystkimi naturalnymi cechami regionu, z którego pochodzi. W ofercie Dionizosa znajdziecie wiele propozycji od Dom Brial, jednak polecamy zwrócić szczególną uwagę na rocznikowe, słodkie wina Grande réserve. Mieszanka Macabeu, Grenache white, Grenache grey i nos z nutami owocowymi (suszona morela i brzoskwinia), zmieszany z nutami wanilii i kokosa. Złożone aromaty od kawy do tytoniu, nawet orzechy i delikatne przyprawy. Bardzo dobrze wyważone wino.