Château Sociando-Mallet to producent wina pochodzący z Bordeaux z apelacji Haut-Médoc. Winiarnia znajduje się w gminie Saint-Seurin-de-Cadourne na północ od Saint-Estèphe we Francji. Pomimo uznania go za producenta wysokiej jakości wina, nie został sklasyfikowany w oficjalnej klasyfikacji win Bordeaux z 1855 r. (wówczas nieistniejącej), ani nie jest wymieniony wśród Médoc 's Cru Bourgeois, ze względu na decyzję jego właściciela, Jeana Gautreau, aby nie wprowadzał go do takiej klasyfikacji. Sociando-Mallet jest jednak porównywany i stawiany na tym samym poziomie co wina 2 i 3 klasy. Winiarnia produkuje również drugie wino o nazwie La Demoiselle de Sociando-Mallet.

Jean Gautreau odkrył Sociando-Mallet w wiosce Saint-Seurin-de-Cadourne w 1969 roku, kiedy w imieniu belgijskiego klienta, szukał winnicy do kupienia. To była miłość od pierwszego wejrzenia, mimo że posiadłość była w opłakanym stanie. Co działało na korzyść to zdecydowanie doskonałe terroir oraz domena, która zapewniała wspaniały widok na ujście rzeki Gironde. Jean Gautreau od razu zdecydował się nabyć posiadłość za 250 000 franków francuskich. W tamtym czasie było tylko 5 hektarów winorośli. Budynki były w złym stanie, nie było piwnicy z beczkami. Z pomocą i radą Gérarda Clera, poprzedniego pracownika zamku, Jean Gautreau stworzył akceptowalny pierwszy i wspaniały drugi rocznik. Pomógł mu fakt, że niezwykłe terroir Sociando-Mallet, składające się ze żwiru Günz z gliniastym podłożem, sprzyja uprawie doskonałego Cabernet Sauvignon i produkcji win o wspaniałej świeżości. Jean Gautreau z roku na rok powiększał winnicę, kupując winorośl od swoich sąsiadów. W trosce o jak najlepszą jakość odnowił też zabudowania posiadłości, wybudował piwnicę z beczkami i stopniowo poprawiał wybór odmian winorośli, dopasowując odpowiednie do każdej działki winnicy. Obecnie posiadłość obejmuje 83 hektary, na których rocznie produkuje się prawie 450 000 butelek Château Sociando-Mallet i drugiego wina, Demoiselle de Sociando-Mallet. Jean Gautreau sprzedał swoją firmę Négociant w 2000 roku i teraz całkowicie koncentruje się na zarządzaniu swoją winnicą.

Jean Gautreau zmarł w październiku 2019 roku, pozostawiając majątek Sylvie, która zarządzała nim od 2015 roku. Sylvie, urodzona w 1967 roku, jest jedynym dzieckiem Jeana i Colette Gautreau, a Sociando-Mallet było jej placem zabaw w dzieciństwie. Dziś preferuje metody uprawy bliskie naturze. Idąc śladami ojca, kieruje się tą samą miłością i szacunkiem do powierzonej jej ziemi. Sylvie na co dzień zaszczepia tę filozofię swojemu synowi Arthurowi, który również dorasta w rodzinnej posiadłości.

Sociando-Mallet króluje na Butte de Baleyron, jednym z najwspanialszych żwirowych terroirów w Médoc, od XVII wieku. Położona w gminie Saint-Seurin-de-Cadourne, na północ od Pauillac, winnica wychodzi na ujście Gironde w zakolu rzeki. Terroir Sociando-Mallet składa się ze żwiru Günz na głębokiej warstwie gleby gliniasto-wapiennej. To terroir doskonale reguluje zaopatrzenie w wodę i sprawia, że ​​Cabernet Sauvignon dojrzewa wyjątkowo dobrze, a Merlot nabiera głębi i złożoności. To terroir jest duszą Sociando. Nadaje winu złożoną strukturę, świeżość i elegancję. 

Położona głównie na wschód od miejscowości Saint-Seurin, posiadłość rozciąga się na łącznej powierzchni 120 hektarów, z czego 83 to uprawy winorośli. Winorośl rośnie na wspaniałym żwirowym wzgórzu Baleyron wokół domu i budynków winiarskich. Ekspozycja na słońce jest optymalna, a bryza znad ujścia utrzymuje winorośle w dobrej wentylacji i zdrowiu. Ogromna masa wody w ujściu rzeki i pobliskim oceanie odpowiada za umiarkowany mikroklimat bez gwałtownych wahań temperatury. Odmiany winogron składają się w 42% Cabernet Sauvignon, 54% Merlot i 4% Cabernet Franc. Winorośl ma średnio 35 lat. Średnia gęstość winorośli wynosi 8333 winorośli na hektar. Odpowiada to 1 metrowi między rzędami winorośli i odległości 1,2 metra między roślinami w rzędzie. Ta wysoka gęstość zwiększa powierzchnię czaszy liści, sprzyjając produkcji winogron o wysokiej zawartości garbników, cukru, koloru i aromatów.