Château Malartic Lagravière- posiadłość we francuskim regionie Pessac-Léognan. Jej historia sięga 1803 roku- została wtedy zakupiona przez przez Pierre'a de Malartica. Nazwisko Malartic nie było używane w nazwie wina aż do roku 1850 roku. Od 1996 roku posiadłość należy do belgijskiej rodziny Bonnie, natomiast enolodzy, Michel Rolland oraz Athanase Fakorellis pracują jako konsultanci. Cieszącej się doskonałą reputacją winnicy, został przydzielony predykat cru classé zarówno dla wina białego, jak i czerwonego w klasyfikacji Gravesa z 1953 roku.

To, co charakteryzuje tę winnice to dojrzałe i świeże owoce, delikatne ekstrakcje dające obfite wino oraz poszukiwanie najlepszej struktury tanin poprzez rygorystyczną pracę. 

Posiadłość zajmuje w tym momencie 53 hektary- na 46 uprawiany jest Cabernet Sauvignon (45%), Merlot (45%), Cabernet Franc (8%) i Petit Verdot (2%). Pozostałe 7 hektarów zajmują białe winogorna- Sauvignon Blanc (80%) i Semillon (20%). Główne wino czerwone składa się w 50% z Cabernet Sauvignon, 25% Merlot, i 25% Cabernet Franc, a jego potencjał starzenia określa się na 7-25 lat. Główne wino białe to 100% Sauvignon Blanc. Spędza ono w beczkach okres 7-8 miesięcy. Ofertę uzupełniają wina niższej klasy: Sillage de Malartic oraz Le Rosé de Malartic.

 

Winnice Lagravière to rozległy obszar, gdzie główną troską jest dbanie o glebę przy ograniczonej, wyważonej interwencji człowieka. To ekologiczne zobowiązanie do ochrony środowiska rodzina wdraża od 1997 roku, stosując zrównoważone praktyki, które szanują globalny ekosystem. Jak mówią: „Nasza filozofia agroekologiczna prowadzi nas codziennie, aby dbać o glebę z ograniczoną ingerencją człowieka, mierzoną i szanującą świat żywych (roślin, zwierząt, ludzi) i ich bioróżnorodność”.

Cała winnica posiada certyfikat Zrównoważonego Rolnictwa od 2008 r.

 

 Warto wspomnieć, że do Château Malartic Lagravière należą również inne posiadłości:

  • Château Gazin Rocquencourt jest znany jako jedna z najstarszych winnic w gminie Léognan. Dom pochodzi z 1660 roku. Historyczna posiadłość w Pessac-Léognan, została wymieniona przez przewodników Féret w 1874 roku ze względu na jakość win i terroir położone na wspaniałym wzgórzu żwirowym w Léognan.
  • Bodega DiamAndes produkujący intensywne, złożone i eleganckie wina. Położony u podnóża Andów DiamAndes to wyjątkowy blok o powierzchni 130 ha na wysokości 1100 metrów nad poziomem morza. Dzięki swojemu wyjątkowemu terroir oraz połączeniu rodziny Bordeaux z argentyńskim zespołem, rodzi się wino rasowe.

(Wyśmienitych przedstawicieli każdej posiadłości znajdziecie na Dionizos.com)