Château la Mission Haut-Brion to posiadłość z Bordeaux, w apelacji Pessac-Léognan.

Wina tam produkowane zaliczane są do Crus Classés- w klasyfikacji Graves z 1953 roku. Winiarnia, położona w bliskim sąsiedztwie miasta Bordeaux, należy do regionu winiarskiego Graves, w gminie Talence, z dodatkowym majątkiem w Pessac.

Do kogo należy Château La Mission Haut-Brion

Rodzina Dillon nabyła posiadłość w 1983 roku i natychmiast przystąpiła do prac nad ambitnym programem renowacji posiadłości, obejmującym szereg ulepszeń technicznych. Miał on na celu zachowanie i uwiecznienie wyjątkowego terroir, przy jednoczesnym dbaniu o to, aby nie kolidować z szczególną aurą, urokiem i duchowością zamieszkującą to miejsce. Winnica zajmuje łączną powierzchnię 29 hektarów (około 72 akrów). Prawie 25 hektarów jest obsadzonych czerwonymi odmianami winogron (Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc). Nieco ponad 4 hektary przeznaczone są na białe odmiany winorośli (Sémillon i Sauvignon Blanc).

Gdzie leży Château La Mission Haut-Brion

Winnica Château La Mission Haut-Brion rozciąga się na terenie gmin Talence i Pessac i znajduje się zaledwie kilka kilometrów na południowy zachód od centrum Bordeaux. Należy do apelacji Pessac-Léognan, w północnej części obszaru uprawy winorośli. Posiadłość znajduje się naprzeciwko Château Haut-Brion i dzieli ten sam rozległy obszar, bogaty we wspaniałe,  żwirowe gleby- idealne do uprawy winorośli, określanej już na starożytnych  dokumentach, jako „Haut-Brion”. Żwir, składający się z kamyków utworzonych z kilku rodzajów kwarcu, jest kluczowym elementem przyczyniającym się do cennego potencjału gleby. Gleba żwirowa leży na unikalnym podłożu z gliny, piasku, wapienia i piasku muszlowego, które powstało pod koniec trzeciorzędu. Złoża żwiru, osiągające od 20 centymetrów do ponad 3 metrów grubości, tworzą kopce charakteryzujące się doskonałą orientacją oraz zboczami zapewniającymi naturalny drenaż. Dodatkowo są one powiększone przez dużą sieć hydrograficzną małych cieków wodnych, takich jak Peugue lub Serpent, dopływy Garonna.

Sukces Château La Mission Haut-Brion

Wina z Château La Mission Haut-Brion zawdzięczają swój sukces za sprawą wyjątkowości terroir, ale także dzięki wiedzy oddanych profesjonalistów, którzy na przestrzeni lay osiągnęli tak wyjątkowe wyniki. W ofercie Dionizosa znajdziecie propozycję winnicy z 2006 roku. Mieszanka 51% Cabernet Sauvignon, 43% Merlot i 6% Cabernet Franc, doceniona przez Wine Enthusiast (95/100) i Falstaff (93/100). Wino zachwyca intensywnym, fioletowym odcieniem i kipiącym, hipnotyzującym smakiem maliny, jeżyny, cygara, kawy i lukrecji. Atak jest słodki, a taniny bardzo dojrzałe.