Château Cos d'Estournel jest to francuska winnica w apelacji Saint-Estèphe w regionie Bordeaux oraz nazwa produkowanego przez tę posiadłość czerwonego wina. Produkowane tutaj wino zostało sklasyfikowane jako jedno z piętnastu Deuxièmes Crus w oryginalnej, oficjalnej klasyfikacji wina Bordeaux z 1855 roku.

Historia winnicy sięga 1852 roku, kiedy została zakupiona przez angielskiego bankiera Charlesa Cecila Martynsa. Następnie została sprzedana rodzinie Errazu z Hiszpani, po to aby 20 lat później przekazać ją w ręce rodziny Hostein z Bordeaux. W 1917 roku kontrolę nad Château Cos d'Estournel przejął Fernand Ginestet. Od tego czasu zamek pozostaje w rodzinie Ginestet, stając się w 1970 roku częścią Domaines Prats- połączonych gospodarstw rodzin Ginestet i Prats, kontrolowanych przez Bruno Pratsa

Obszar posiadłości to 100ha. Siedemdziesięcio hektarowy rejon winnic podzielony jest na 30 działek, gdzie 60% winorośli stanowi Cabernet Sauvignon oraz 40%- Merlot. Niewielki procent należy do Cabernet Franc i Petit Verdot.

Cos d'Estournel jest idealnie położone w sercu pofałdowanego krajobrazu w północnej części Médoc.
Toczące się kontury osiedla posłużyły jako inspiracja dla jego nazwy; „cos” pochodzi od słowa oznaczającego „wzgórze kamyków” w starym dialekcie gaskońskim.

Odosobnione i tajemnicze Cos d'Estournel znajduje się na zakręcie zawiłej drogi w północnej części Médoc. Pod majestatycznymi pagodami i za ciężkimi, rzeźbionymi drewnianymi drzwiami, zamek mieści piwnice o niezrównanej nowoczesności i klasie.

Rdzeń terenu stanowi płaskowyż z głębokiego żwiru. Dwa, żwirowe i gliniaste, wzgórza, opadające w dół, korzystają odpowiednio z ekspozycji wschodniej i południowo-zachodniej. Ekspozycja i gleba na każdej działce– a nawet w każdym rzędzie winorośli– wraz z troską o środowisko i szacunkiem dla przyrody decydują o wyborze odmian winorośli i technice uprawyMerlot znajduje się na wschodzie, na glebach gliniasto-wapiennych, podczas gdy Cabernet Sauvignon jest uprawiany w najwyższych partiach płaskowyżu, gdzie drenaż jest idealny.

Utrzymanie przy życiu najstarszych roślin winorośli ma kluczowe znaczenie dla utrwalenia bogatego dziedzictwa Cos d'Estournel. Pomimo niskiej wydajności i szczególnej pielęgnacji, której wymagają, rośliny te wytwarzają winogrona, które kształtują podstawową tożsamość win z posiadłości.

Zapewniają również ciągłość winnicy poprzez masową selekcję. Winogrona są badane i degustowane, aby zidentyfikować te, które najlepiej reprezentują wyjątkowe cechy terroir. Ich pędy są następnie wykorzystywane do uprawy młodych winorośli, dzięki czemu cechy charakterystyczne Cos d'Estournel mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jest to czasochłonny proces, który wymaga dużego zaangażowania, najpierw w procesie selekcji, a następnie w opiece nad młodymi winoroślami, dopóki nie dojrzeją. Jednak środek ten jest niezbędny do zachowania unikalnej sygnatury win z posiadłości.

W ofercie Dionizosa znajdziecie kilka propozycji od Château Cos d'Estournel.