Z czego słynie Château Clinet?

Château Clinet to francuska posiadłość zajmująca prawy brzeg regionu winiarskiego Bordeaux, w gminie Pomerol

Jedna z najstarszych winnic w apelacji, słynie z wina o niezrównanym charakterze i jakości, a jej ślady sięgają 1785 roku. Clinet należał do, znanej z wyśmienitego wyczucia i gustu do uprawiania winorośli, rodziny Arnaudów, w momencie gdy ta była również właścicielem innej słynnej winnicy z Bordeaux- Petrus. Po zaangażowaniu Arnaudów, od 1900 do 1991 roku, Chateau Clinet stał się własnością rodziny AudyKiedy dyrektor zarządzający Jean Michel Arcaute przybył pod koniec lat 70, Chateau Clinet w ciągu kilku krótkich lat zaczął produkować jedne z najlepszych win w hstorii.

Ważnym pojęciem w związku z Chateau Clinet z pewnością jest wcześniej wspomniany Pomerol. W skrócie jest to gmina i apelacja winiarska- Appellation d'origine contrôlée (AOC) w obrębie Libournais Bordeaux. Do produkcji tamtejszego wina wykorzystuje się głównie  Merlot, a Cabernet Franc odgrywa rolę drugoplanową. Region został uznany za odrębny region winiarski przez rząd francuski w 1923 roku i otrzymał status AOC w 1936 roku. Chociaż obecnie jest to jeden z najbardziej prestiżowych AOC Bordeaux, sytuacja ta jest stosunkowo niedawna, datowana na drugą połowę XX wieku, co często podaje się jako jeden z powodów, dla których Pomerol nie jest zawarty w żadnej z klasyfikacji Bordeaux. Pomerol to najmniejszy z głównych regionów winiarskich w Bordeaux, obejmujący obszar o szerokości około trzech kilometrów i długości 4 kilometrów. Jest mniej więcej jedną siódmą wielkości swojego znacznie większego sąsiada z prawobrzeżnego Saint-Émilion AOC i jest na równi z najmniejszą gminą lewobrzeżną Saint-Julien AOC w Médoc. 

Właściciele Chateau Clinet twierdzą, że "Pomerol ma wyjątkową atmosferę tajemniczości, ciszy i pewności siebie. Niewielka kolekcja posiadłości otaczających kultową wieżę kościelną to wszystko, co można pokazać na ziemi pełnej prestiżu".

Chateau Clinet dostarcza wina o niezwykłej jakości i charakterze. Łączy stare krzewy, dogodne ukształtowanie terenu oraz pracę zarówno w piwnicy, jak i w organicznie uprawianej winnicy, gdzie średni wiek winorośli wynosi 50 lat. Obszar winnic o powierzchni ok. 8,64 ha jest obsadzony w 85% Merlotem, w 10% Cabernet Sauvignon i w 5% Cabernet Franc.