Najardziej tradycyjna winiarni w Rioja? López de Heredia.

Viña Tondonia to przepiękna winnica o powierzchni ponad 100 hektarów, położona na prawym brzegu rzeki Ebro. W latach 1913–1914 Don Rafael López de Heredia y Landeta, podczas cementowania swoich obiektów przemysłowych, prowadził plantację „Viña Tondonia”, dając początek najbardziej znanemu produktowi winnicy. López de Heredia ma również trzy inne winnice, także położone w górnej części La Rioja, zwane „Viña Cubillo”, „Viña Bosconia” i „Viña Zaconia”.

López de Heredia to jedna z bardziej tradycyjnych winiarni w Rioja, używająca dużych beczek z amerykańskiego dębu zamiast mniejszych francuskich beczek, z których zaczęło korzystać wiele innych winnic RiojaObiekty posiadłości zajmują łączną powierzchnię 53 076 metrów kwadratowych, a na średnią roczną produkcję przypada  około 800 000 kilogramów winogron, z których wszystkie są wykorzystywane do produkcji najwyższej jakości win.

Jakie wina powstają w López de Heredia

W López de Heredia białe są wytwarzane niemal dokładnie tak samo jak czerwone. Podobnie jak czerwone wina, Tondonia blanco jest wytwarzane przez kontakt ze skórą przez 2 lub 3 dni. Poza liczbą dni kontaktu ze skórą i różnymi stosowanymi odmianami, nie ma innych znaczących różnic w procesie produkcji wina. Biała Tondonia jest wykonana z Viury (90%) i Malvasía (10%), podczas gdy czerwona Tondonia jest mieszanką Tempranillo (75%), Garnacha (15%), Graciano i Mazuelo (10%). Zarówno wina białe, jak i czerwone dojrzewają w beczkach przez 6 (Reserva) lub 10 (Gran Reserva) lat. López de Heredia produkuje również światowej klasy wino różowe. W jego skład wchodzą: Garnacha (60%), Tempranillo (30%) i Viura (10%). Nie spodziewaj się jednak lekkiego, różowego, letniego, wina. Zostaje ono wypuszczane na rynek dopiero po 10 latach, a cztery lata leżakuje w beczkach- co czyni to wino Gran Reserva.

W formie ciekawostki dotyczącej winnicy można nadmienić, że tamtejsze kadzie są uszczelniane i konserwowane przy użyciu bardzo starej techniki: za pomocą krwi zwierzęcej. Białko to najwyraźniej pomaga utrzymać nawodnienie beczek. Dawniej krew była również używana do klarowania win, ale jest to zabronione przez współczesne prawo.

Wybór i miłość. Te dwa słowa stały się maksymą, którą R. López de Heredia głosi od ponad wieku. Od ponad stu lat, pomimo ciągłych ofert międzynarodowych firm, Viña Tondonia pozostajet winnicą jednorodzinną, w której od czterech pokoleń kontynuowana jest filozofia oraz zasady pracy wszczepione przez jej założyciela. W winnicy proces produkcji wina jest dziedzictwem rodzinnym przekazywanym z pokolenia na pokolenie; jest mistyką obecną w codziennej pracy, zakorzenioną w głębokim przekonaniu o słuszności metod.