Riva dei Frati to włoska posiadłość specjalizująca się w winach musujących.

Swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym znajdują się winnice: zapomnianemu przez czas, stromemu zboczu w regionie Veneto„Brzeg” jest szczególnie odpowiedni do uprawy winorośli: wystawiony na działanie wiatru i słońca, gdzie winogrona najprawdziwszego Prosecco uszlachetniają swój smak i zapach. 

Winorośl uprawiana jest na wysokości od 50 do 500 metrów nad poziomem morza, na obszarze charakteryzującym się łagodnym klimatem. Nachylenie wzgórz ogranicza mechanizację pracy, dzięki czemu uprawa winnicy zawsze pozostawała w rękach drobnych winiarzy. Jest to zdecydowanie unikalna cecha, która przejawia się w dbałości o winnicę oraz w wykonywaniu pracy z pasją przy użyciu naturalnych materiałów, takich jak słupy i podpory, utrzymujące przez wieki ten niezmieniony krajobraz.

Uprawa winogron w regionie Valdobbiadene

Winnica jest położona w jednym z najrzadszych obszarów regionu  Valdobbiadene. Riva dei Frati posiada około 1200 metrów kwadratowych piwnic, zbiorników i autoklawów o łącznej pojemności 2000 hektolitrów. Cały cykl produkcyjny odbywa się w miejscu, gdzie łączą się starożytne tajemnice i nowoczesne technologie, co w rezultacie daje najwyższej jakości wina. Obszar produkcji Prosecco DOCG obejmuje terytorium: 15 gmin i rozciąga się na pagórkowatym pasie południowych zboczy Prealp Treviso (w kierunku środkowego biegu rzeki Piave, od Conegliano do Valdobbiadene, przechodząc przez Pieve di Soligo).

Riva dei Frati, w swych dziełach, demonstruje czyste, żywe smaki jabłka, gruszki i nuty owoców pestkowych. Wina te są idealne dla na każdą okazję, co więcej doskonale sprawdzają się w towarzystwie owoców morza czy serów lub jako aperitif. Tradycja winiarska kreowana do tej pory, stworzyła filozofię opartą na jakości, tradycji i nowych technikach. Nie tylko cieszy ona podniebienie, ale opowiada, przechodząc przez najbardziej wyrafinowane gusta, wiele o historii i kulturze.

Sprawdź nasze propozycje win od Riva dei Frati: