Château Lafon-Rochet to winnica w apelacji Saint-Estèphe w regionie Bordeaux we Francji. 

Produkowane tu wino zostało sklasyfikowane jako jedno z dziesięciu Quatrièmes Crus w historycznej oficjalnej klasyfikacji wina Bordeaux z 1855 roku. Posiadłość jest głównie obsadzona Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc i Petit Verdot. Drugie wino produkowane jest pod marką Les Pelerins de Lafon-Rochet. Zamek należy do rodziny Tesseron, która dorobiła się fortuny na handlu koniakiem, a także jest właścicielem Château Pontet-Canet. Zakupiony przez Guy Tesseron w latach 60. XX wieku był pierwszym zamkiem Médoc przebudowanym w XX wieku.

Obszar Château Lafon-Rochet

Winnica obejmuje 45 hektarów w jednym kawałku i jest idealnie położona pomiędzy zamkami Lafite-Rothschild i Cos d'Estournel. Gleba Lafon-Rochet jest pokryta starożytnym czwartorzędowym żwirem oraz glinami na głębokim żwirze. To właśnie tam, zespół Château Lafon Rochet, robi wszystko co w jego mocy, aby zapewnić wino najwyższej jakości. W ten sposób sadzone odmiany są przystosowane do podkładek i gleby. Cabernet Sauvignon zostało posadzone na chudym żwirze (55%), Merlot na podłożu wapiennym (40%). Winnica składa się również z Cabernet Franc5%. Plony, dojrzewanie i pielęgnacja są tutaj oczywiście pod stałą kontrolą. Wszystko odbywa się ręcznie, tak jak przy żniwach. Priorytetem w Château Lafon Rochet jest praca w winnicy.

Pierwotnie wina były znane ze swojej twardości i mocy, które w ostatnich latach zostały złagodzone dzięki większemu wykorzystaniu Merlot. Podczas degustacji pierwsze wino Château Lafon Rochet przekonuje swoją elegancją, godną wielkich win z Saint-Estèphe. Dobrze stopione taniny i aromatyczny bukiet z finezją, od świeżych, po bardziej dojrzałe owoce oraz nuty drzewne i skórzane.

Obecnie posiadłość jest prowadzona przez Alfreda Tesseron- właściciela Château Pontet-Canet. Rozległe hektary gleby gliniasto-wapiennej pielęgnuje uprawa biodynamiczna, będąca w stanie dać doskonałe i oryginalne wyniki należące do przedsiębiorstwa rodziny. Tesseron to prawdziwa instytucja, a ciekawostką może być fakt, iż Abel Tesseron stworzył pierwszy koniak firmy w 1905 roku. Otwarty dla publiczności Château Lafon-Rochet oferuje trzy rodzaje wycieczek, dzięki którym można odkryć posiadłość i jej wina. Oddany zespół turystyczny jest pod ręką, aby przez cały rok witać gości, a Michel Tesseron i jego syn Basile z przyjemnością przyłączają się tak często, jak to możliwe, aby dzielić się pasją ze swoimi gośćmi. W 2017 roku Château Lafon-Rochet zainaugurował nowy butik oferujący odwiedzającym dostęp do szerokiej gamy roczników.