Szlachetna odmiana Riesling uznawana jest przez wielu koneserów za nr 1 wśród białych odmian. Młode roczniki cenione są za świeżą, owocową kwasowość zaś starsze roczniki za dojrzałość, miodowe niuanse i mineralną głębię. Najlepsze z Rieslingów długo pozostają na języku, pozostawiając długotrwałe wrażenia smakowe i są zawsze ozdobą dla każdej piwnicy win.  Żadna inna odmiana nie oddaje tak dobrze swojego „terroir” – charakteru miejsca swojego pochodzenia. Riesling posiada wiele oblicz, od silnie wytrawnych win po bogate wina słodkie. Jest to też wszechstronny towarzysz wielu potraw, zawsze chętnie widziany, zarówno na swobodnej imprezie zprzyjaciółmi, jak i na prestiżowej uroczystości typu ślub czy jubileusz.

Rdzennie Riesling uprawiany był w Niemczech, Austrii i Alzacji, obecnie uprawia się go z powodzeniem na całym świecie – USA, Kanada, Ameryka Południowa, RPA, Australia i Nowa Zelandia. Nic jednak nie dorówna niemieckim Rieslingom znad Mozeli, Saary i Renu, uznawanym za najwybitniejsze wina świata. Zachowane w dobrym wino rocznikowe pochodzące jeszcze z lat siedemdziesiątych pokazuje pełnię możliwości króla win i świetnie sprawdzi się jako wino na prezent dla jubilata.

Przodkami Rieslinga były dwa starożytne szczepy, w tym słynny Traminer i lokalne dzikie podgatunki winorośli występujące nad Renem. Pierwsza pisemna wzmianka o Rieslingu pochodzi z 1435 roku, a na przełomie XIX/XX wieku niemieckie Rieslingi przezywały okres wielkiego rozkwitu, zdobiąc stoły cesarzy, królów i carów i śmiało konkurując z wielkimi białymi burgundami. Słynne wina ze szczepu Riesling już od czasów wczesnego średniowiecza aż do dzisiaj zdominowały i stały się symbolem niemieckiego wina.

Zastosowanie kulinarne Rieslinga

Młode wytrawne Rieslingi mogą służyć jako wspaniały aperitif – pobudzają zarówno apetyt, jak i dostarczają przyjemności. Dobrze pasują do zup „ziołowych” lub warzywnych doprawianych śmietaną, dań wegetariańskich i grillowanego drobiu, ryb i wieprzowiny. Wina typu „Feinherb” cudownie komponują się z pikantnymi lub słodko-kwaśnymi daniami kuchni azjatyckiej, meksykańskiej i sushi. Riesling typu „Kabinet” to idealny kompan gołąbków w sosie pomidorowym, zaś „Spätlese”Dionizos.com poleca to tatara  wołowego. Wina słodkie kategorii „Auslese” doskonale pasują do pasztetów, serów pleśniwoych i deserów.

I chyba najlepsze posumowanie Rieslinga za słynnym krytykiem winiarskim, Hugh Jonsonem Tylko Riesling daje wina czyste, pozbawione posmaku dębu, które dokładnie oddają swoje pochodzenie. Od kwiatowych i lekkich poprzez jędrne, wytrawne i mineralne po bujne i kremowe… Złożoność, napięcie, świeżość w ustach… oto esencja Rieslinga