Calvados to najprościej ujmując napój alkoholowy, który otrzymujemy dzięki destylacji cydru. Produkowany głównie w Normandii, w departamencie Calvados, odznacza się wytrawnym, owocowym smakiem i jabłkowym bukietem. 

Historia calvadosu sięga początków XVI wieku. Wszystko za sprawą normandzkich rolników, którzy postanowili zająć się wytwarzaniem tego jabłkowego specyfiku. W 1553 roku lord Gillies Picot pisał o jego produkcji po pojawieniu się nowych odmian jabłek, natomiast około roku 1603 założono pierwszy cech zrzeszający producentów tego trunku. Były to czasy kiedy w Normandii wytwarzano wysokiej klasy cydry, zaś calvados uważano za trunek klasy robotniczej. Na wzrost jego popytu i uznania miał wpływ wybuch filoksery w XIX wieku. Spowodował on zniszczenia w europejskich winoroślach, powodując gwałtowny spadek produkcji wina, brandy i koniaków. Jego konsekwencje nie dotknęły jednak calvadosu, przez co stał on się cenioną alternatywą dla innych alkoholi. W późniejszych okresach zyskał popularność dzięki amerykańskim żołnierzom stacjonującym we Francji. Otrzymywali oni od mieszkańców butelki calvadosu, w ramach podziękowania za wyzwolenie kraju.

Cydr, dzięki któremu otrzymujemy calvadosy, wytwarzany jest ze specjalnie wyhodowanych i wyselekcjonowanych jabłek. Istnieje 230 odmian jabłek oraz 139 odmian gruszek, z których można go wyprodukować. Owoce są zbierane i wyciskane na sok, z którego powstaje wytrawny cydr. Następnie odbywa się destylacja: pojedyncza lub podwójna. Podwójna destylacja jest przeprowadzana w tradycyjnym alembicznym destylatorze zwanym l'alambic à repasse lub charentais. Pojedyncza, ciągła destylacja ma miejsce w kolumnie destylacyjnej. Kolejnym krokiem jest przelewanie trunku do dębowych beczek, gdzie po przynajmniej 2,5 roku może być sprzedawany jako calvados. Im dłużej leżakuje, tym gładszy staje się napój. Zwykle dojrzewanie trwa kilka lat.


Wiek na butelce odnosi się do najmłodszego składnika mieszanki. Często składa się ona ze starego i młodego calvadosu. Producenci mogą również używać poniższych terminów w odniesieniu do wieku.

  • „VS”, Trois étoiles *** i Trois pommes- muszą mieć co najmniej dwa lata.
  • Vieux lub Réserve- co najmniej trzy lata.
  • „VO” „VO”, Vieille Réserve , „VSOP” lub „VSOP”- co najmniej cztery lata.
  • „Extra”, „XO” „XO”, „Napoléon”, Hors d'Age, Tres Vieille Reserve- co najmniej sześć lat, ale często są sprzedawane znacznie starsze.

W ofercie Dionizosa znajdziecie calvadosy od francuskiego producenta- Prunier. Serdecznie polecamy dojrzewający minimum 15-lat w dębowych beczkach Prunier Calvados XO. Złożony aromat - dojrzałe jabłka, nuty wanilii, dymu, wosku pszczelego. Calvados XO jest gładki, kremowy, z długim finiszem.