Producenci

Informacja

Nowe produkty

Ostatnio na blogu

 • Château Les Pins
  Château Les Pins

  Powstały w Baixas, w 1923 roku, Dom Brial był odpowiedzią na poważny kryzys winiarski, przez który przechodziła...

 • WINA Z GASKONII
  WINA Z GASKONII

  Choć liczby produkowanych w Gaskonii win robią wrażenie – po szczegóły odsyłam do naszego 

 • Domaine de Joÿ
  Domaine de Joÿ

  Domaine de Joÿ to francuska winnica położona w gminie Panjas (Gers), samym sercu...

 • Maison Prunier
  Maison Prunier

  W sercu miasta Cognac, Maison Prunier od 250 lat zaznacza swoją obecność wśród...

 • Bodegas López de Heredia
  Bodegas López de Heredia

  W latach 1913–1914 Don Rafael López de Heredia y Landeta, podczas cementowania swoich obiektów...

Odwiedź naszego bloga

RECENZJE

WINA Z GASKONII

WINA Z GASKONII

Choć liczby produkowanych w Gaskonii win robią wrażenie – po szczegóły odsyłam do naszego panelu degustacyjnego z zeszłego roku – to w Polsce region ten nie należy do szczególnie popularnych. Na szczęście kolejni importerzy próbują to zmienić – dziś pora na recenzje nowości z oferty krakowskiego Dionizosa.
Czytaj dalej
Verdicchio w trzech świetnych odsłonach

Verdicchio w trzech świetnych odsłonach

Przyznam, że verdicchio to jedna z tych odmian winorośli, do których mam wyjątkową słabość, a w ostatnich latach jeszcze wzmagają ją takie propozycje jak choćby ta. Zarazem ubolewam, że niezbyt często dane jest mi próbować nowych win z najbardziej uznanej apelacji – Verdicchio dei Castelli di Jesi. Włoską Marchię odwiedzam niestety incydentalnie (czego bardzo żałuję, bo w tym względnie małym regionie w środkowej części Italii atrakcji nie brakuje – i to nie tylko tych winiarskich), a obecność tamtejszych win – w tym verdicchio właśnie – na polskim rynku jest raczej symboliczna. Tym bardziej ucieszył mnie niedawny debiut, szczególnie, że dla tego producenta ten szczep znaczy naprawdę wiele.
Czytaj dalej
RIESLINIGI Z MOZELI

RIESLINIGI Z MOZELI

Święta już naprawdę blisko. A to znak, że pora na propozycje win, które stanowić będą dobre połączenia właśnie do świątecznych potraw. A że wśród nich dominują ryby, kapusta i grzyby, to wśród naszych typów nieodmiennie znajduję się riesling. Dziś proponuję aż trzy wina reprezentujące ten szczep.
Czytaj dalej
Tokaje Chateau Megyer

Tokaje Chateau Megyer

W ostatnim czasie kilkakrotnie na naszych łamach wyrażałem słabość do win z niszowych odmian winorośli. Jednak równie mocnym uczuciem darzę mniej popularne regiony winiarskie (jak choćby włoska Romania) czy kategorie win. Kilka tych ostatnich znaleźć można w moim ukochanym Tokaju i każdorazowa możliwość ich spróbowania zawsze dostarcza mi dużo radości. A do nielicznych producentów mogących pochwalić się ich obecnością w swoim portfolio należy Château Pajzos (część jego win kiedyś funkcjonowała pod marką Château Megyer, od niedawna jest to Megyer Tokaj), którego polskim importerem jest krakowski Dionizos. Nic więc dziwnego, że piszę o nim w miarę regularnie, a teraz znowu trafiła mi się nie lada gratka.
Czytaj dalej
PAJZOS TOKAJ DRY SELECTION 2016

PAJZOS TOKAJ DRY SELECTION 2016

Po Pajzos Wino Tokaj Hárslevelű Selection 2015 opisanym tutaj kolejne wino, tym razem degustowane prze mnie w ostatni weekend. 
Czytaj dalej
PAJZOS TOKAJ HÁRSLEVELŰ SELECTION 2015

PAJZOS TOKAJ HÁRSLEVELŰ SELECTION 2015

Wino to zostało zakupione przeze mnie w okresie pandemicznym. To warte podkreślenia, bo zakupy prowadzone w tym czasie nieco odbiegały od dawniej przyjętych. Trudno było wina degustować ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się, wysyłane kurierami nie zawsze dawały pewność dotarcia w odpowiednim stanie. Tu jednak importer i firma kurierska stanęły na wysokości zadania, co mogłem stwierdzić po tych kilku miesiącach od otrzymania tego wina i spokojnym przechowywaniu w mojej piwniczce.
Czytaj dalej
MOVIA

MOVIA

O mojej miłości do win powstających w słoweńskiej Movii nie muszę nikogo przekonywać.  Dla formalności przypomnę tylko, że producent ten posiada aktualnie 22 hektary winnic (co ciekawe rozrzucone mniej więcej po równo, po obu stronach granicy słoweńsko-włoskiej), jego winiarnia mieści się we wsi Ceglo, a wina wychodzące z ręki tutejszego enologa – Aleša Kristančicia – cechuje minimalna interwencja i zwykle kilkuletnie dojrzewanie w butelkach przed wypuszczeniem ich na rynek.
Czytaj dalej
WĘGRY

WĘGRY

Kiedyś na potrzeby prowadzonej degustacji stworzyłem trzystopniową klasyfikację „winiarskiego szczęścia”. U jej podstawy znajdowali się znakomici winiarze, którzy mimo renomy i rozlicznych recenzji wciąż nie są obecni w Polsce (od razu zaznaczam – wcale nie z powodu zaporowych cen), mimo, że w tym samym czasie pojawili się inni, często dużo słabsi, z tego samego regionu (a często nawet tego samego miasteczka).
Czytaj dalej
WINA WĘGIERSKIE, HISZPAŃSKIE, SŁOWEŃSKIE

WINA WĘGIERSKIE, HISZPAŃSKIE, SŁOWEŃSKIE

Ofertę krakowskiego Dionizosa opisywałem już przy kilku okazjach (ostatnio także nowego kanału subskrypcji – Winerua) i chyba za każdym razem podkreślałem, że pełna jest intrygujących win, w tym tych z mniej oczywistych kierunków geograficznych, coraz rzadziej spotykanych styli i odmian, albo starszych roczników.
Czytaj dalej