Hospicjum Beaune- słynna, burgundzka winnica działająca charytatywnie.

Hospicjum Beaune jest historycznym szpitalem dla ubogich i instytucją charytatywną, założoną w 1443 roku przez Nicolasa Rolina, doradcę Jana bez Trwogi i kanclerza Filipa Dobrego w burgundzkim mieście Beaune. Na potrzeby szpitala Rolin wzniósł Hôtel-Dieu des Hospices de Beaune, świetnie zachowany do dzisiaj jeden z najwspanialszych przykładów XV-wiecznej architektury burgundzkiej.

Obszar Hospicjum Beaune

Dzięki darowiznom i spadkom od Burgundzkich władców średniowiecza i bogatych rodów szlacheckich Hospicjum przez wieki otrzymywało wspaniałe winnice (znane ze swoich cuvées) w Beaune, Corton, Mersault, Pommard, Volnay. Obecnie posiadłość obejmuje prawie 61 hektarów winnic w czterdziestu trzech parcelach, z których wiele leży w prestiżowych strefach premier i grand cru w Côte de Beaune i Côte de Nuits.

Wina na potrzeby Hospicjum są tworzone pod okiem czołowych burgundzkich enologów.

Od 1859 roku w każdą trzecią niedzielę listopada , w formie aukcyjnej aukcji charytatywnej otrzymywane każdego roku cuvées sprzedawane są w postaci beczek (zależnie od rocznika od 400 do 600 beczek o pojemności 228 litrów)  a dochody z aukcji przyznawane są na potrzeby ubogich, jak 500 lat wcześniej.