Argentyna-drugie pod względem wielkości państwo leżące w Ameryce Południowej oraz pierwsze, jeśli pod uwagę weźmiemy produkcję win na tym kontynencie. Zajmuje tam południową część: od Atlantyku na wschodzie po Andy na zachodzie. Moglibyśmy poświęcić cały artykuł, skupiając się na docenieniu tylko kwestii geograficznej, w tym: zróżnicowanej fauny, flory, imponującej powierzchni rezerwatów przyrody czy rozległych równinach kontrastujących z pokaźnie wysokimi górami. Jednak dziś skupiamy się na winiarskich aspektach tego kraju, których historia sięga 1577 roku, kiedy to podczas kolonizacji Ameryki Południowej ksiądz Juan Cidrón założył winnicę Santiago del Estero.

W ciągu następnych lat winnice były zakładane przez jezuitów w wielu częściach kraju, tak że w końcu wino produkowano w całej Argentynie. Rewolucja winiarska miała miejsce w kraju około roku 1870, kiedy to przedsiębiorczy mieszkańcy i imigranci rozpoczęli uprawy odmian sprowadzonych z Chile i z Europy. Leopoldo Suarez przywiózł sadzonki aż 600 szczepów z ważniejszych regionów winiarskich Starego Kontynentu.

Na początek weźmy pod lupę charakterystyczne dla Argentyny szczepy. Wśród win czerwonych zdecydowanie dominuje Malbec, który stanowi około 75% upraw. Mniejszy procent stanowi Merlot, Cabernet Sauvignon czy Cabernet Franc i Barbera. Białe wina to głównie Chardonnay, Pinot Grigio i Chenin Blanc. Większość szczepów przywieźli ze sobą imigranci z Europy. Między innymi byli to Francuzi, dzięki którym w Argentynie pojawił się Malbec. Swoją cegiełkę dołożyli też Włosi, wprowadzając  Barberę i Sangiovese oraz Hiszpani (białe Torrontés i czerwone Tempranillo). 

Co warto wiedzieć o regionach winiarskich? Wyróżniamy wśród nich:

  • Mendozę, gdzie produkcja jest największa (około 80% krajowego wina). Leży u podnóża Andów, a specjalizuje się w Malbecu, Cabernet Sauvignon, Syrah, Pinot Noir (wina czerwone), a także w Chardonay czy Chenin Blanc (wina białe). Winorośle są tam uprawiane na 1000 m wysokości. Ciekawostką jest fakt, iż znajduje się tam winnica położona na 3015 m n.p.m. W Europie górną granicę stanowi około 500 m, z nielicznymi wyjątkami. 
  • San Juan- prowincja położona na północ od Mendozy, zajmująca drugie miejsce w ilości wyprodukowanego wina. Winorośl zajmuje tam 500 km² .
  • La Rioja- leży na północnym zachodzie Argentyny i poświęca około 7000 hektarów na uprawę winorośli, jednak jakość tamtejszych win niespecjalnie się wyróżnia.
  • Salta jest prowincją położoną w północno-zachodniej części kraju, szczycącą  się Cabernet Sauvignon i Torrontés. Winorośl zajmuje około 4000 hektarów, a sam region słynie również z uprawy roślin przemysłowych: tytoniu, trzciny cukrowej, cytrusów.

 

 Dodam tylko, że Dionizos w swojej ofercie posiada fantastyczne wina argentyńskie z winnicy DiamAndes, znajdziecie je w propozycjach poniżej wpisu.

Bodega DiamAndes korzysta z klimatu umiarkowanego, dzięki wysokości, która jest idealna do uprawy winorośli. Ponieważ winnica znajduje się w suchym regionie Argentyny, klimat jest suchy, a roczne opady wahają się między 200 a 300 mm. Winnice stoją między 1000 a 1200 m npm, a wilgotność względna jest niska (między 40% a 60%). Ponadto klimat tego obszaru charakteryzuje się szerokim zakresem temperatur w ciągu dnia i nocy, co sprzyja koncentracji tanin- jest to podstawowy warunek produkcji wysokiej jakości win.