Jakie wino dobrać do poszczególnych świątecznych potraw

To pytanie wraca i zaprząta głowę co roku, ale szczerze mówiąc nie ma w tej kwestii nic problematycznego. Usiądźcie wygodnie, bo w dalszej części tekstu w najprostszy sposób wyjaśnię: czym w świąteczny wieczór napełnić kieliszki tak, aby ich zawartość bezbłędnie połączyła się ze smakiem wigilijnych potraw oraz żeby za rok z tym zagadnieniem poradzić sobie samemu.

 

Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, gdy pomyśle o bożonarodzeniowym daniu, to ryba. Konkretniej oczywiście jest to karp, który co roku zajmuje honorowe miejsce na stole każdego z nas. Pamiętajcie, że w zależności od przyrządzenia, tak samo obowiązkowo powinien znaleźć się obok niego odpowiedni trunek, który dopełni bogactwa smaku. Jeśli decydujecie się na karpia duszonego idealnym wyborem będzie lekkie, białe wino o niewielkiej kwasowości. Na szczęście Dionizos, w swojej ofercie, ma do wyboru mnóstwo tego typu win. Najbardziej jednak polecamy białe wina: węgięrski Tokaj Furmint T 2020 oraz wloskie Soave DOC 2021.

jakie wino pasuje do smażonego karpia?

Z kolei jeżeli w tym roku stawiasz na smażonego karpia zdecydowanie wybierz cięższe, białe,wytrawne wino o wysokiej kwasowości. Naszą propozycją jest Christoffel Erben Riesling Trocken 2020 Urzig Wurzgarten lub Monchhof Urzig Wurzgarten Riesling Alte Reben 2019. Oczywiście nie musisz ograniczać się tylko do białego wina. W przypadku jeśli ty i twoja rodzina preferujecie czerwony kolor wina- dobrym wyborem będzie po prostu lżejszy Pinot Noir.

 

Myślę, że sprawę karpia mamy domkniętą- przyszedł więc czas na pierogi. Oczywiście pod uwagę musimy wziąć również ich nadzienie. Do pierogów z mięsem doskonale pasuje Pinot Noir (zwłaszcza jeśli jest to mięso kacze lub gęsie). Nasza koncepcja to np. Chateau Du Cray Bourgogne Pinot Noir Le Cornevent Monopole 2019. Dobrym wyborem będzie także kupaż Grenache, Syrah, Mourvedre, czyli francuskie Chateau Les Pins w różnych wariantach rocznikowych. Do pierogów ruskich koniecznie podaj niebeczkowane Chardonnay lub bardziej lekką wersję Rieslinga: Monchhof Grand Lay 2020

Kolejną, typowo wigilijną potrawą, o której nie wspomnieliśmy to kapusta z grzybami. Tutaj wybór jest tak samo prosty- Riesling, Pinot Gris, Gewürztraminer z większą ilością cukru resztkowego lub po prostu Sherry.

jakie wino do deserów?

Chcąc lub nie chcąc, nieodłącznym elementem stołów świątecznych są także desery. Smak sernika i pierników idealnie skomponuje się z białymi, słodkimi winami (zwłaszcza ze słodkimi Tokajami Aszu 5 i 6 puttonów z Dionizosa). Natomiast babka i keks to wręcz doskonała para z wszelkimi, słodkimi Muscatami o aromatach miodu i kwiatów oraz z lżejszymi Tokajami: Chateau Megyer Szamorodni 2015 lub Forditas 2016.

 

Poniżej polecane nasze wina na święta: