WINA ROCZNIKOWE – JAKIE ZNACZENIE MA ROCZNIK WINA ?

Zdecydowana większość produkowanych na świecie win ma na swojej etykiecie rocznik wina.

Oznacza to, że wino zostało wyprodukowane w tym konkretnym roczniku. Jednakże cześć znanych win, takich jak Prosecco czy Szampan może nie mieć na etykiecie rocznika, gdyż jest mieszanką kilku różnych roczników.

Wbrew obiegowej opinii 99% światowych win, szczególnie białych i różowych tworzonych jest do szybkiego wypicia  - tutaj cechą pożądaną jest świeżość, kwasowość i owocowość w kieliszku. Jedynie 1% win nadaje się do dłuższego leżakowania, przede wszystkim wina czerwone. Prym wiodą tutaj słynne wina z Bordeaux, wina z Burgundii, włoskie Barolo, Barbaresco czy Amarone oraz hiszpańskie wina z Rioja. Ale uwaga – nie każdy rocznik nawet w tych słynnych apelacjach był doskonały i możemy trafić na tanie, lecz niestety kiepskie roczniki. Dlatego też kupując starsze roczniki warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale również na tabele oceniające roczniki w danym regionie.

Niestety, znakomite wina nie dojrzewają wiecznie. Istnieje granica po przekroczeniu której wino jest już za stare i niepijalne. Dla win czerwonych jest to okres 20 – 40 lat, dla białych wytrawnych dojrzewających w beczkach z dostępem powietrza (Tokaj Szamorodni wytrawny, Vin Jeune, Sherry) ten okres wydłuża się o kolejne dziesiątki lat. Hitem długowiecznych, rocznikowych  win są wina słodkie – Tokaj Aszu, Madera, Malaga czy DON PX z hiszpańskiej Andaluzji. Na Dionizos.com znajdziecie kilka z nich, będąca ciekawym pomysłem jako wino na prezent, w tym najstarsze wino dostępne w Polsce – Don PX 1910 z winnicy Toro Albala

Dostępne roczniki:

- Tokaj Aszu – rocznik 2005, 2000, 1999, 1993, 1981

- Don PX  - 1990, 1973, 1969, 1968, 1965, 1962, 1929, 1910