Dionizos bezustannie stara się powiększać swoją kolekcję win, biorąc pod uwagę to, czego na daną chwilę potrzebują nasi klienci. Z racji, iż mamy początek lipca- na celowniku pojawiły się orzeźwiające Rieslingi, wina musujące oraz włoskie Verdicchio z winnicy Sartarelii. Wcześniej rzadko można było znaleźć u nas tenże szczep, więc postanowiłam w tym wpisie zawrzeć kilka ważnych informacji i ciekawostek na jego temat. Jest to idealny sposób, aby poznać jego wszystkie zalety oraz przekonać się, że jest on idealnym wyborem na upalne lato.

 

Pierwsze co przychodzi mi do głowy myśląc o Verdicchio to jeden, konkretny region w środkowej części Włoch, czyli  Marchia. Na jego krajobraz składają się przepiękne, szerokie plaże i  błękitny Adriatyk. Zobaczycie tam ogromną ilość winnic i gajów oliwnych. Wizualnie nie odstaje od pięknej Toskanii, ale z racji, iż nie jest na tyle popularna, ceny tam są zdecydowanie niższe.  Ciekawostką może być, fakt, że pochodzi  stamtąd Rafael Santi czy Donato Bramante. A co ważniejsze dla nas- Verdicchio to jedna z głównych wizytówek Marchii, gdzie rośnie już od średniowiecza.

 

Nazwa Verdicchio pochodzi od włoskiego słowa ‘verde’, czyli zielony i odnosi się do zielonkawo-złotego koloru wina.  Jego apelacje to:  Verdicchio dei Castelli di Jesi i Verdicchio Matelica.

Główne cechy dobrego Verdicchio to posmak cytrusów oraz delikatnie gorzkie nuty migdałów. Oprócz tego dobra, orzeźwiająca, naturalnie wysoka kwasowość , która według degustatorów sprawia, że winogrona Verdicchio wspaniale nadają się pod produkcję win musujących (te również znajdziecie w Dionizosie).

To, co wymienione powyżej sprawia,  że Verdicchio w każdej formie idealnie sprawdza się w słoneczne dni. Na ogół najlepiej pić je niedługo po butelkowaniu, gdyż niezbyt dobrze znoszą upływ czasu. Co warto zapamiętać idealnie parują się z rybami i owocami morza a także z makaronami i daniami z ryżem.

Sprawdź nasze propozycje Verdicchio: