Nie ma najmniejszych wątpliwości, że każdy z nas kojarzy włoski region jakim jest Wenecja Euganejska, a przynajmniej jego okolicę- Veronę. Rozciąga się w północno-wschodniej części Włoch, od strzelistych Dolomitów po Adriatyk. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych i najbardziej popularnych regionów kraju. Oprócz przepięknej architektury, pamiątek dziedzictwa kulturowego czy laguny weneckiej, słynie również z czegoś, co bliższe sercom miłośników wina- SOAVE.

Soave to trzecie we Włoszech, pod względem wielkości produkcji, białe wino pochodzące właśnie z wcześniej wspomnianej Wenecji Euganejskiej. Produkowane jest w trzynastu gminach położonych na wschód od Verony za pomocą minimum 70% szczepu Garganega i maksimum 30% Trebbiano di Soave. Dozwolone jest również dodanie 5% innej odmiany (oczywiście dozwolonej w regionie). 

Apelacje Soave dzielą się na Soave DOC i Soave Superiore DOCG (bardziej prestiżowa wersja). W przypadku Soave Superiore DOCG poziom alkoholu wynosi minimum 11,5%, a samo wino powinno leżakować przynajmniej jeden rok. Dodatkowo wino może być nazywane DOC/G Soave (Classico) w momencie kiedy pochodzi z najstarszego obszaru upraw. Możliwe jest wyprodukowanie musującej wersji Soave- spumante. Dodatkowe określenia opisujące Soave, używane zarówno w jednej jak i drugiej apelacji, mówiące o jakości i starzeniu win to classico i riserva  (riserva musi mieć min. 12,5% alk. i dojrzewać min. 2 lata)

Co jeszcze różni podane apelacje między sobą? Procesy produkcyjne Soave DOC dozwolone są poza terenem wcześniej wspomnianych trzynastu gmin, np. w prowincji Vicenza. Jest to niedopuszczalne w przypadku win wchodzących w skład Soave Classico oraz Soave Superiore. Co więcej, zanim trafią na sklepową półkę, muszą przez minimum 3 miesiące leżakować w butelkach. W przypadku Soave Superiore Riserva obowiązuje zasada, aby sprzedaż nie była możliwa aż do ponad roku po zbiorach.

Wszystko to, jak można się spodziewać, będzie miało ogromny wpływ na smak, bukiet i aromaty naszego białego wina. Soave Superiore będzie wyróżniać się większą intensywnością barwy i smaku oraz wyższym poziomem alkoholu. W ustach charakteryzuje się pełnością i złożonością w przeciwieństwie do nieco lżejszego, świeższego i subtelniejszego DOC.

Nie mniej jednak uważam, że każda wersja Soave to wyjątkowe połączenie wybitnych, włoskich szczepów, a dzięki swojej różnorodnej intensywności znajdzie zwolenników o różnych gustach.