Jakie wino wybrać na prezent?

Wybór wina na prezent to niełatwe zadanie. Duża część z nas niewiele wie o winie, co dodatkowo utrudnia wybór. Inne wino wybieramy na urodziny, inne na rocznicę ślubu, a jeszcze inne na prezent dla Państwa Młodych. Oczywiście łatwiej dobrać wino dla osoby, której gust winiarski znamy, znacznie trudniej kupić odpowiedni trunek dla kogoś zupełnie obcego. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które ułatwią wybór idealnego wina na prezent.

Jakie wino na urodziny kupić?

Dobrym wyborem będzie wino z rocznika urodzin jubilata. Niestety, wbrew powszechnej opinii niecały 1% win nadaje się do długiego leżakowania w beczkach. Dużo łatwiej znaleźć wino na 18, 20, 30 lub 40-urodziny, znacznie trudniej na 50 czy 60-urodziny. Wynika to z faktu, że mało win dojrzewa tak długo w dobrej formie, a i nie każdy rocznik w Europie nadaje się do długiego leżakowania. 

Nasze propozycje:

  • wino na 18 urodziny – Vina Tondonia Reserva 2004

  • wino na 20 urodziny – Dom Brial Cuvee Grande Tradition 2002

  • wino na 40 urodziny  - Chateau Malartic Lagraviere 1982

Jakie wino na prezent ślubny wybrać?

Dzisiaj coraz więcej młodych par zamiast kwiatów życzy sobie butelkę dobrego wina. I raczej nie mają to być wina do szybkiego wypicia, lecz raczej trunki, które można otworzyć i delektować się na 10 czy 20-stą rocznicę ślubu. I tutaj niekwestionowanym liderem jest węgierski słodki Tokaj klasy Szamorodni, Aszu 5 puttonów. Nazwany dębami wśród win, taki prezentowy tokaj spokojnie będzie dojrzewał nawet niekoniecznie w piwnicy 

Inna opcja to skrzynka wina na prezent dla nowożeńców. Może to być skrzynka z wygrawerowanymi życzeniami. Tutaj idealnie sprawdza się skrzynka na 6 butelek wina, np. sześć czerwonych win w różnych rocznikach z francuskiego regionu Bordeaux lub Burgundia.

Jakie wino na podziękowanie będzie odpowiednim prezentem?

Często chcemy zrewanżować się za pomoc, podziękować za wsparcie w trudnej chwili, idealnym wyborem dla Pań będzie butelka włoskiego Prosecco lub Tokaj Aszu 5 puttonów. Dla Panów rekomendujemy beczkowe treściwe wino z Bordeaux, np. Chateau Gazin Rocquecourt z roczników 2016, 2015 czy 2012. Alternatywą jest skrzynka wina zawierająca 6 butelek z tego samego rocznika lub mix roczników.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego, gdzie dostępne są najlepsze wina z różnych zakątków świata. Doskonale sprawdzą się jako upominek na wiele okazji.