Pierwszy dzień kalendarzowego lata już za nami. Oficjalnie rozpoczął się czas wakacji, odpoczynku oraz bezlitosnych upałów. Dla niektórych  jest to wymarzony okres w roku, dla innych sama myśl o zmaganiach ze słońcem i skwarem wywołuje utratę chęci do jakiejkolwiek aktywności. Jak wiadomo nie mamy możliwości obniżenia temperatury na zewnątrz. Zostaje nam odważnie stawić czoła warunkom  i szukać alternatyw, które ułatwią nam przetrwać ten ciężki etap w roku. Tutaj akurat jesteśmy w stanie pomóc. Jak? ORZEŹWIAJĄCE, SCHODZONE PROSECCO!

Po pierwsze: Prosecco jest to białe lub różowe, zazwyczaj wytrawne, włoskie wino. Może być bardziej (spumante) lub mniej (frizzante) musujące. Produkowane jest  w regionach: Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska, ze szczepu Glera. Co ciekawe, faktycznie istnieje odmiana winorośli o nazwie Prosecco. Używany jest jednak jej synonim, ze względu na odróżnienie szczepu od nazwy regionu uprawy. Prosecco jest zatem chronioną nazwą regionu geograficznego, zarezerwowaną dla win musujących pochodzących właśnie z tego terenu.

 

 

 Wgłębiając się w temat regionów produkcji możemy wymienić ich kilka:

  • Prosecco DOC, czyli to najbardziej popularne i podstawowe, w smaku bardzo zbliżone do siebie.
  • Prosecco Trieste DOC oraz Prosecco Treviso DOC, produkowane nieco dalej niż podstawowe Prosecco, na znacznie mniejszym obszarze. Dostajemy wino o lepszej jakości, cena natomiast pozostaje przystępna.
  • Conegliano Valdobbiadene Prosecco DOCG, obszar mniejszy, pagórkowaty, standardy jakości są tu bardziej rygorystyczne, dzięki czemu otrzymujemy jedne z najlepszych win.
  • Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG, pagórkowaty, bardzo mały obszar (107 hektarów), położony na obrzeżach miasta Cartizze. Produkuje się tam tylko około miliona butelek, jednak są to wina o najlepszej jakości.
  • Asolo Prosecco DOCG, położony nad rzeką Piave (stanowiącą główną linię podziału podczas II wojny światowej), Prosecco stamtąd jest trudne do zdobycia w Polsce.

 

 

Wiele wątpliwości budzi też kwestia różnic między Prosecco a szampanem. Nie jest to na szczęście nic skomplikowanego: trzeba po prostu zwrócić uwagę na bąbelki. Bąbelki w Prosecco są lżejsze, a piana bardziej widoczna.  W szampanie gaz jest zdecydowanie wyraźniejszy (wszystko za sprawą ciśnienia, które w butelce jest wyższe niż w kadzi).

Dodatkowo warto wiedzieć, że Prosecco to główny składnik wielu słynnych drinków, np. Spritz, Martini Royale, Mimoza, Bellini. Wino musujące idealnie pasuje do łagodnych serów, wędlin (prosciutto), grzybów, owoców morza. Oczywiście solo również smakuje wyśmienicie. Zwłaszcza jako ratunek w upalne dni, podawane w temperaturze 6–9°C. Spróbujcie sami!